Program meziparlamentní konference v PDF

Text projevu

 

Vážený pane předsedo Senátu Parlamentu ČR,

vážení předsedové sněmoven států V4,

dámy a pánové,

je mi ctí Vás spolupřivítat na půdě horní komory Parlamentu ČR při příležitostí třicátého výročí naší studentské demonstrace ze 17. listopadu 1989, jejíž brutální potlačení odstartovalo pád komunistického režimu v Československu.

Československé studentské hnutí rozhodujícím způsobem podpořilo opozici, do značné míry narovnalo páteř oběma našim národům, Čechům i Slovákům. Dá se také říci, že dalo novou dynamiku československé opozici, a v průběhu druhé poloviny listopadu 1989 ji výrazně radikalizovalo. Jako první také odmítlo reformovaný socialismus a přišlo s programem demokracie bez přívlastků.

Studentské hnutí prostě sehrálo důležitou roli při pádu komunistického režimu v Československu. Dá se říci, že šlo o podobnou úlohu, jako hrálo v Maďarsku či Polsku. Mladá generace se ve všude snažila vrátit naše země zpět do povědomí Evropy a světa.

Stejně jako u opozice, hlavním cílem studentstva bylo vrátit Československo na mapu Evropy. Naším společným cílem bylo geopoliticky rozrušit sovětskou východní Evropu vytvořenou po II. světové válce, obnovit statut Střední Evropy a vrátit se zpět na Západ, což se myslím podařilo.

V této souvislosti mi dovolte poděkovat tehdejší mladé polské generaci, která se zapojila do podpory československé opozice. Za všechny společné akce bych chtěl zmínit festival nezávislé československé kultury ve Wroclavi z počátku listopadu 1989, který vytvořil platformu pro setkání československého exilu a domácí opozice.

Rovněž tak bych chtěl poděkovat mladé maďarské studentské generaci zastoupené například dnešním europoslancem Tamásem Deutschem, za aktivní vystoupení na protikomunistických demonstracích koncem 80. let v Praze. Byli první, kteří otevřeli otázku omluvy za okupaci Československa ze srpnu 1968, na níž se podílelo pět států Varšavské smlouvy.

Visegrádská čtyřka vznikla v roce 1990 zpočátku jako intelektuální projekt bývalých představitelů opozice v čele s Václavem Havlem. Teprve v posledních letech však našly země V4 silné společné zájmy, například v migrační politice.

Rozhodující bylo uvědomění, že v Evropské unii jsou schopny prosadit své vize pouze za předpokladu, pokud skupiny států střední velikosti sledují jeden společný zájem. V posledních čtyřech letech tak dostala spolupráce V4 zcela novou dimenzi.

Věřme, že se to bude postupně týkat například i obranné politiky, včetně společných nákupů vojenské techniky.

Vážení přátelé,

před třiceti lety, koncem osmdesátých let jsme všichni opět získali ztracenou svobodu a demokracii, obnovili jsme vlastní suverenitu. Je společným zájmem celé Visegrádské čtyřky nenechat si tyto cenné atributy naší státnosti nikým a nikdy vzít. Jsem přesvědčen, že k tomu přispěje i toto naše setkání zde v Praze.

Děkuji za pozornost.