Podcast Maxim Pavla Vondráčka je k poslechu k dispozici ZDE – Spotify, Google i Apple Podcast

(INFO.CZ) Jako bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se Pavel Žáček dlouhodobě zabývá nejen děním v komunistickém Československu, ale i jeho dopady na dnešní dobu. Jedním z těch nejviditelnějších je mimo jiné i hrubý nepoměr v důchodech funkcionářů totalitní KSČ a politických vězňů a disidentů, kteří často musí vyžít s minimálními důchody. „My ani přesně nevíme, kolik komunistickým představitelům vyplácíme, ale jsou to desítky miliard. A to se nebavíme o představitelích represivních složek. Je to nemorální a postavené na hlavu. Za co to ti lidé dostávají? Je to naše hloupost a slabost,“ podivuje se Žáček v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. „Když srovnáme důchody komunistů a bojovníků za svobodu, díky nimž tu teď můžeme sedět a svobodně se bavit, tak jsme sami proti sobě,“ dodává.

Žáček přiznává, že se optikou člověka, který prošel jak ÚSTR, tak Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nebo Archivem bezpečnostních služeb, dívá i na Andreje Babiše. „Pochopitelně agenty Státní bezpečnosti vidím jinak. To by museli přijít a omluvit se za to, na koho donášeli a koho udávali. Ale to nikdy nikdo z lidí jako Babiš neudělal,“ říká kriticky Žáček. „Nelíbí se mi na něm ani jeho minulost po sametové revoluci, vždyť on byl součást korupčního systému a postavil na něm svůj byznys. A s touhle minulostí přijde a oblafne společnost. Sám si musí říkat, jací jsou Češi hloupí, že si ho zvolili,“ dodává.

Jaký je v osobním kontaktu Miroslav Kalousek a jaký Andrej Babiš? A proč nám ve volbách hrozí návrat duchů minulosti? Poslechněte si celý podcast.